Somborski sir u kačici pravile su još pre dva veka domaćice na salašima iz nekadašnje Bačko-bodroške županije. Prema nekim zapisima, služio se i na bečkom dvoru. Sir u kačici ima zaštićeno geografsko poreklo, a danas ga pravi samo porodica Volić iz Stapara. Baka Sofija još pamti ukus originalnog somborskog sira, koji je nekad davno pravila njena komšinica. Bio je jak, dosta jak, jer je to ovčiji sir, a to mleko je jako masno. Ta je baka pravila čist ovčji sir jer su oni imali ovce i ona je to nosila u velikim kacama. To su bile kace od 10-15 kilograma, seća se Sofija Volić. Recept za spravljanje sira bio je strogo čuvan. Tajnu spravljanja, prema pričama, domaćica nije prenosila ćerki već snaji, kako bi ostao sačuvan u porodici. Volići su do recepta došli proučavajući zapise, konsultujući stručnjake, ali i baku Miru.
Somborski sir u kačici pravile su još pre dva veka domaćice na salašima iz nekadašnje Bačko-bodroške županije. Prema nekim zapisima, služio se i na bečkom dvoru. Sir u kačici ima zaštićeno geografsko poreklo, a danas ga pravi samo porodica Volić iz Stapara.
Baka Sofija još pamti ukus originalnog somborskog sira, koji je nekad davno pravila njena komšinica.
"Bio je jak, dosta jak, jer je to ovčiji sir, a to mleko je jako masno. Ta je baka pravila čist ovčji sir jer su oni imali ovce i ona je to nosila u velikim kacama. To su bile kace od 10-15 kilograma", seća se Sofija Volić.
Recept za spravljanje sira bio je strogo čuvan. Tajnu spravljanja, prema pričama, domaćica nije prenosila ćerki već snaji, kako bi ostao sačuvan u porodici. Volići su do recepta došli proučavajući zapise, konsultujući stručnjake, ali i baku Miru.
"Ona je bukvalno sedela kod nas u mlekari i govorila nam – Aj, deco, ovako, pa onako, sad stavite to u vodu... Tako da sam ja pokušavao da animiram i od svih ljudi izvučem nešto da bih naučio kako da pravim sir u kačici", govori Milan Volić.
Nekada se pravio isključivo od ovčjeg, tek pomuženog mleka i morao je da se pojede za sedam dana. Kako više nema ovaca, sada ga prave od kravljeg mleka, a produžen mu je i rok trajanja.
"Kada se bavite ovakvim brendovima, kada pravite ovako nešto, tu se prosto ne gleda zarada. To je očuvanje tradicije, nešto na šta su moji roditelji jako ponosni", kaže Milica Volić.
U bivšoj SFRJ, somborski sir se najviše prodavao u Zagrebu i Ljubljani. Danas – samo u Zapadno-bačkom okrugu, ali je kao autentičan proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom, kao dar, stigao do svih kontinenata.